| | |

GÜNCEL PİYASA RAPORU

Satın almak için iyi bir zaman mı?
Alım yapmaya karar verildiğinde ilk akla düşen sorulardan birisidir bu. Bu sorunun yanıtı, doğru lokasyon, doğru ürün ve doğru fiyat için her zaman “KESİNLİKLE EVET“ tir. Ev almak yeni bir yaşama başlamanın ötesinde, aynı zamanda dünyadaki en iyi yatırım aracıdır. Ulusal Emlakçılar Birliği'nin verilerine göre, ulusal medyan konut fiyatı tarihsel olarak her yıl arttı. Özellikle Bodrum gibi popüler ve yüksek talep gören bir bölgeyi konuşuyorsak her yıl fiyatların ortalama %18 ila 26 oranında arttığı verisinden yola çıkarak tam da alım zamanı diyebiliriz. Ülkemizde özellikle son yıllarda, büyük şehirler için senaryo biraz değişmiş olduğundan bu veriler bazen şaşırtabiliyor alıcıları. Ancak Bodrum hem bir sahil kasabasının huzurunu, hem de eğitim ve sağlık kurumlarının çeşitliliği ve kalitesi sebebiyle büyük şehirlerden kaçışa en iyi çözüm üreten nokta olarak her daim yüksek talep görmeye devam etmekte, bu da ev fiyatlarının sürekli artmasına imkan vermektedir.
Birde yazın fiyatlar yükselir, kışın almak lazım gibi GENEL ve YANLIŞ bir kanı var. Pazar daima dalgalanacak ancak kalite asla pazarda indirime tabii olmayacaktır. Doğru lokasyon ve kaliteli bir üründe, doğru yürütülen bir pazarlık süreci sonucunda en iyi fiyat her zaman o anki fiyattır!!! Bodrum gibi yüksek talep gören bölgelerde fiyatın düşmesini beklemeyi tercih ederseniz, bir sonraki ziyaretinizde iyi ihtimalle evin fiyatı yükselmiş olur. Ancak büyük ihtimalle mülk satılmış olacağı için bir daha görebilme ihtimaliniz olmayacaktır.
Her zaman iyi değerler yakalayabilirsiniz ancak bunları tanımanız ve hızlı davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Şu çok net bir gerçek ki gayrimenkul hala en sağlam yatırımdır. Bazı hisse senedi alımlarının aksine, bir mülk asla bir gecede tüm değerini kaybedemez.
Her şeyden önemlisi İstediğiniz hayatı yaşamak için her zaman iyi zamandır...