| | |

DOĞRU FİYATLAMA

Duymak hoşunuza gitmeyecek biliyoruz ancak amacınız mülkünüzün pazar değerini yoklamak değil, gerçekten satmak ise sizin evinize biçtiğiniz değerin maalesef pek bir önemi olmuyor. Ev fiyatlandırma, bir parça bilim, bir parça sanattır. Benzer özelliklerin karşılaştırılmasını, farklılıkların uyarlanmasını ve mevcut pazar eğilimlerine ve envantere faktoring yapılmasını içerir. Borsada, açık artırmalarda ve Ebay'de olduğu gibi, sonuçta “piyasa”, fiyatları dikte edecektir.
Gerçek şu ki, görüşü en çok alınan kişi, teklif yapan alıcılardır. Tüm sunmamız gerekense, tecrübeli ve bilinçli bir görüş.
Satışın sizin lehinize en iyi şekilde sonuçlanabilmesi için bu konuda ki görüşlerimizi paylaşmak isteriz:
Evinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlayın
Doğru alıcıyı bulmanın en iyi yolu mümkün olduğunca çok trafik elde etmektir. Bir çoklarının düşündüğü gibi yüksek fiyatlama ve yüksek indirim oranı bırakma size sadece zaman, dolayısı ile para kaybettirir. Böyle yaparak, fiyatı yüksek bulduğu için evinizi görmeye gelmeyen ASLINDA potansiyel ve ciddi alıcıları kaybetmiş olursunuz.
• Evinizin fiyatını komşunuzun talep ettiği fiyata dayamayın
Başkalarının istemiş olduğu rakamın, onların eline geçen olduğu yanılgısına sakın düşünmeyin. Burada rakamdan ziyade komşunuzun evinin ne kadar zamandır piyasada olduğuna dikkat edin.
• En yüksek liste fiyatını öneren acenteyi otomatik olarak seçmeyin
Yeterli tecrübeye sahip olmayan danışmanlar pazar değişikliklerinin farkında olmayabilir. Daha kötüsü ise ilkesiz acenteler, satıcıların umutlarını sadece listeyi elde etmek için kullanabilir ve sözleşmeden hemen sonra sizden bir fiyat indirimi isteyebilirler. Sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak için “10 Önemli Soru” yu inceleyip seçiminizi ona göre yapmanızı öneririz.
http://www.aylinersacan.com/10-onemli-soru.
Vaadlere inanmayı mı tercih ettiniz?
İşte olası sonuç: Evinizi yüksek fiyatlama yaptınız. Bilgili ve ciddi alıcılar sizin ki yerine diğer mülkleri incelemeyi tercih ederler. Eviniz, yüksek trafik getiren heyecan penceresini özlemeye başlar. Zaman geçer ve ev hala piyasada, satış bekler. İnsanlar evdeki sorunun ne olduğunu merak etmeye başlarlar. Süre uzadıkça mülk, birden fazla fiyat indirimi almaya başlar. Daha fazla zaman geçer ve ev artık mülk "yorulma listesi" ne geçmiştir. Aylar sonra hayal kırıklığına uğramış satıcılar, evin uzun süredir satılamamış imajı sebebiyle değerinin altında satmak zorunda kalırlar.

Önerimiz, öncelikle doğru bir danışman seçin ve doğru fiyatlama için sizde ona destek olun.
Sonuçta, ikinizde kazanacaksınız!!!