| | |

DANIŞMANLIĞIN ALTIN KURALLARI

DOĞRU BİR SATIŞ TEMSİLCİSİ SİZİN İÇİN NELER YAPMALIDIR?
1. Bir tefrişatçı olmaktan fazlası olabilmeli
Herkes satılık evinize müşteri getirebilir hatta teklif bile sunabilir. Ancak doğru bir acenta olmak ve süreci doğru yönetebilmek için sadece bir tefrişatçı olmak yetmez. Aynı zamanda yetenekli bir uzman, yetenekli bir müzakereci, bir takım arkadaşı, bir arabellek, bir bilgi kaynağı ve bir rehber olabilmelidir.
2. Bir kaynak olmalı
Tecrübeli ve doğru bir danışman ile çalışırsanız alım satımla ilgili her şeyi bilmeniz gerekmez. Çünkü profesyonel bir temsilci, sürecin her adımında sizi bilgilendiriyor olmalı ve doğru yönlendirerek üzerinizden yük almalıdır. Bir temsilci ayrıca, ev satışında ihtiyacınız olabilecek tüm hizmetleri ve tedarikçileri bulmanıza yardımcı olmaktan da mutluluk duyacaktır.
3. Dürüst, açık ve net olmalı
Bazen satışı zorlaştıran etkenler olabilir. İstenen fiyat çok mu yüksek? Bahçedeki Rottweiler cinsi köpeğiniz tüm alıcıları korkutuyor mu? Doğru bir danışman satışınızı olumsuz etkiliyorsa, gerektiğinde zor konuşmalardan kaçınmamalıdır.
4. Profesyonel ve güvenilir olmalı 
Çalışacağınız acenta süreç tamamlanana kadar sadece alıcılar karşısında değil bir çok farklı kişi ve kurumlar karşısında temsil ediyor olabilelecektir. (Avukatlar, muhasebeciler, bankalar, tapu dairesi ve belediye ve diğer temsilciler) O nedenle güvenilir ve sizin haklarınızı korur şekilde hareket ettiğinden emin olduğunuz bir acenta olmalıdır.
5. Çalışkan ve azimli olmalı
Satıcı temsilcisi bir acenta, istediğiniz satış fiyatına ulaşabilmek için ekstra çaba sarf edebilmelidir. Sizin istediğiniz fiyatla satış yapmak üzere sizinle anlaşmayı kabul etmiş bir acenta İlk aşamada fiyatın yüksek olduğu ile ilgili olumsuz geri bildirimlerde bulunuyorsa, hemen acentanızı değiştirin. Doğru bir acenta, fiyatın yüksek olduğunu düşünüyorsa bunu anlaşma yapmadan önce size söylemiş olmalıdır. Fiyatı kabul ederek çalışmalarına başladı ise istediğiniz fiyat teklifini alana kadar PES ETMEDEN çalışıyor olmalıdır.
6. İyi bir dinleyici ve geri bildirimci olmalı 
Sizi dinleyen, anlayan ve iyi tahlil edebilen ve en önemlisi düzenli geri bildirim yapabilen bir danışman olmalıdır.

VE NELER YAPMAMALIDIR?
• Israrcı ve baskıcı olmamalı
• İlgilenmediğiniz ve ihtiyacınız olmayan teklifler ile sizi yormamalı
• Sözleşme alabilmek için sadece duymak istediklerinizi söylememeli.